Ana Sayfa Blog Yazı detayları
Avrupa Köyleri
Bu yazı İbrahim Aşkar tarafından 12.06.2014 16:45:13 tarihinde yazıldı.
Earthtraveling.com çok hoş bir gezi sitesi, zaman zaman editörlerin bir araya gelerek oluşturdukları güzel gezi listeleri yayınlanıyor. Avrupa için en güzel 10 köyü yayınlamışlar. (Bana göre biraz eksik olmuş, İtalya’dan Alberobello ilk 3’te olmalı idi).

Yine de bahsi geçen köylerin hakkını yemeyelim çünkü hepsi de aklıma “Allahım buralarda yaşayan insanlar neden ölsün ki?” gibi absurd sorular getiriyor. Fotoğraflarda zamanın hışmına uğramamış gibi duran bu güzel köyleri en azından internet üzerinden tek tek incelemek istedim.

1. REINE, NORVEÇ 


Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyinde bulunan bir balıkçı köyü olan Reine, birçok kere Norveç’in en güzel köyü seçilmiş. Nehir, Yeşillik ve güleryüzlü insanlar üçlüsü tamamlanınca, insanın burnuna cennet kokuları geliyor.

2. BLED, SLOVENYA


Bled Köyü, kendisiyle aynı ismi taşıyan, Bled Gölü’nün kıyılarında. Bled Gölünün tam ortasında minik bir ada ve adanın üzerinde de Barok tarzda inşa edilmiş bir kale var. Bölgenin tamamı ise Alp Dağları’nın eteklerinde yer alıyor.

3. HALSTATT, AVUSTURYA


Hallstätter Gölü kenarındaki Halstatt Köyü, dik bir dağın yamacına kurulmuş. Yukarıdaki fotoğraf bir masaldan çıkmış gibi, insanın hayal dünyasına dokunuyor. Evlerin önleri, duvarları sarmaşıklar, çiçekler ile bezenmiş.

4. BIBURY, İNGİLTERE


İngilitere’nin güneybatısında yer alan dağlık Cotswold bölgesi, dünya üzerinde az rastlanır derecede özel bir bölge. Bu bölgenin en şirin köylerinden birisi de Bibury. Fotoğraflarda maket gibi duran dik çatılı evleri, geniş ve yemyeşil tarlalara bakıyor. Köydeki Arlington Sıra Evleri ise 17. Yüzyıldan kalma.

5. MANAROLA, İTALYA


Kuzey İtalya’nın La Spezia’ya bağlı olan Manarola Köyü, kıyıdaki bir kayalık üzerine kurulmuş ve rengarenk bir görüntüye sahip, insanı büyülüyor. Derin bir nefes almak için biçilmiş kaftan.

6. PUCISCA, HIRVATİSTAN


Hırvatistan’ın Dalmaçya kıyılarındaki en güzel köylerinden biri de Puciska, beyaz taştan yapılmış evleri ve arnavut kaldırımları var. Turkuaz renkli Adriatik denizinin keyfini çıkarmak için doğru tercih olabilir.

7. TELC, ÇEK CUMHURİYETİ


Güney Moravya Böglesi’ndeki Telč’in Barok ve Rönesans mimarisindeki evleri küçük dükkanlar ve kafeler şeklinde hizmet veriyor. Bir de 17. yüzyılda inşa edilen Rönesans Şatosu var. Bir blog yazısında, yerel Çek mutfağının güzel örneklerinin tadılabileceğini okumuştum.

8. COLMAR, FRANSA


Fransa’nın Almanya sınırındaki Alsace bölgesinde, hem Fransız hem de Alman etkilerini görmek mümkün. Tarih içerisinde değişmeden günümüze kadar gelmeyi başarmış Colmar köyü rengarenk evleri ve simetrik mimarisi ile dikkat çekiyor.

9. CONG, İRLANDA


Göllerin ve yeşil çayırların bulunduğu Mayo ve Galway bölgelerinde yer alan Cong Köyü filmlerdeki Ortaçağ Köylerinden hiçbir farkı yok. Otel olarak kullanılan bir de Şato’su olduğundan “Bi kafa dinlesem ne güzel olur” diyenlere önerilebilir.

10. GRUYERES, İSVİÇRE


Gruyéres, ününü, fondülerde kullanılan yumuşak ve fındık aromalı peynire borçlu. Tadan kişilerin lezzetini anlatamadığı bu peynir köye de ismini vermiş. Fotoğraftaki geniş arnavut kaldırımdan yukarı yürüdükçe 13. yüzyıldan kalma Gruyéres Kalesine ve kalenin ziyaretçilerine sunduğu Alp dağları manzarasına ulaşmak mümkün.

Not: Fotoğrafları düzenlerken hayıflanmaktan bitap düştüm, uzanamadığım ciğere mundar da diyemedim. Gidip görmek nasip olur inşallah.
Etiketler: Bookmark and Share

Yorumlar

Toplam 3 yorum yapılmış.
Bu yorumcenktarafından 16.07.2014 14:13:23 tarihinde yapıldı.

bunlara da mı gittin marko polo, yuh sana..

Bu yorumAşkartarafından 21.07.2014 12:10:04 tarihinde yapıldı.

hiç mi okumadın yazıyı arkadaş, gidemedik dioz orda
anca resimlere bak sen

Bu yorummehmet özşentarafından 13.11.2016 20:07:10 tarihinde yapıldı.

bu güzel ülkeyi görmek isterim hayelim deki yer burası davet ederseniz gelirim teşekkürler

Sende yorum yaz!

      sizi hatırlayalım mı?

© 2014 ibrahimaskar.com