Ana Sayfa Blog Yazı detayları
Kız Kardeşimin Hikayesi
Bu yazı İbrahim Aşkar tarafından 24.06.2014 17:23:06 tarihinde yazıldı.
Duygusal sömürü, filmlerde genelde yapmacık bir şekilde işlenir fakat iyi oyunculuk ile konu güzelce kurgulanırsa işler değişiyor. Kız Kardeşimin Hikayesi, konusu itibari ile ilginç bir film. Kanser tedavisi gören genç bir kızı, kız kardeşinin (Abigail Breslin) gözünden anlatıyor. Ailenin diğer fertlerine haksızlık yapılmıyor olması da güzel. Filmin akışı filmdeki tüm karakterlerin iç sesini izleyiciye aktarıyor.Genelde romantik komedi ağırlıklı filmlerde izlediğimiz Cameron Diaz, bu kez oyunculuğunu konuşturuyor. Abigail Breslin de döktürüyor, büyümeden önceki son halleri. 11 yaşına gelen bir çocuğu canlandırdığı filmde Anna, anne babası tarafından planlı bir şekilde dünyaya getirilmiş. Hayatını, ablasının tedavisi için sürekli ameliyatlara girerek, kan tahlilleri, ilik kontrolleri yaptırarak geçirmiş.

Konunun biraz daha ilginçleştiği bölüm, Anna'nın, ablasına böbrek nakli "yapmamak" için kendi ailesine dava açtığı, “kullanılıyorum benim de bir hayatım var, onu yaşamak istiyorum, ben de önemliyim” dediği ve “tıbbi özgürlüğünü” talep ettiği bölüm. Bu durum en çok, hayatını kanser tedavisi gören kızını iyileştirmeye adamış olan anneyi çileden çıkartıyor.

Filmin devamı aile fertlerinin bu duruma tepkileri çevresinde dönüyor. Hem duygusal hem sürükleyici bir akış söz konusu.

Ben bi kaç yerde duygulandım, ağladım yalan yok. Eminim izleyen herkesin kalbine dokunan sahneler oluyordur. İlgimi çeken, hoş bulduğum sahnelerden biri de annenin hasta kızını dışarı çıkarmaya çalıştığı sahne. "Çirkinim, hastayım, gezmek istemiyorum" diyen kızını ikna etmek için anne aniden banyoya gidip saçlarını kesmeye başlıyor ve sonra birlikte dışarı çıkıyorlar.Bir diğer sahne de tedavi sırasında tanıştığı kanser hastası bir çocuk ile akşam yemeğine gideceği aşağıdaki sahne. Bu kızımızın ilk randevusu, ilk kez giyinmiş kuşanmış, ilk kez normal bir hayat yaşayacak. 1:40'daki babanın "gözleri dolu dolu bakışı" ve sonrasında kızı ile yaptığı mini sohbet bana göre çok etkileyici.Gelelim asıl mevzuya; kanser tedavisi genelde kemoterapi, saç dökülmesi, kusma gibi etkileri ile biliriz. Bana göre bu film izleyiciye geniş ve duygusal bir dünya armağan etmesi sebebi ile önemli. Her anlamda çok sancılı geçen bu süreci daha yakından anlayabilmek, insanların zihninde bu hastalığa bir farkındalık da yaratacaktır.

İyi seyirler
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış.


İlk siz yorum yapın!

      sizi hatırlayalım mı?

© 2014 ibrahimaskar.com