Ana Sayfa Blog Yazı detayları
AKILDIŞI AMA ÖNGÖRÜLEBİLİR
Bu yazı İbrahim Aşkar tarafından 19.11.2014 07:58:52 tarihinde yazıldı.
Dan Ariely’nin TED’de çok ilgi çekici sunumları var. Aşağıdaki sunumsa “Akıldışı Ama Öngörüleribilir” kitabının özeti niteliğinde.Dan Ariely, Duke Üniversitesinde psikoloji ve davranışsal iktisat profesörü. Davranışsal iktisat için yığınla teorik ve pratik tanımlar yapılmış. Benim anladığım ise insan doğasına göre piyasa politikaları geliştirmek. Özetle, ürün satabilmek için insanların akıldışı davranışlarını onlara fark ettirmeden kullanmak.

Kitapta insanoğlunun akıldışı davranışları üzerine yapılan deneyler, çalışmalar anlatılıyor. İlk etapta “karmaşık bir kitap beni bekliyor” endişesi var ama okudukça hiç de öyle olmadığını fark ediyorsunuz. Çok yalın, akıcı bir anlatımı var ve genelde gündelik yaşam konu edildiği için anlaşılması güç olan herhangi bir bölüm yok.

Kitabın çok önemli ve etkileyici bölümleri var. Hemen hepsi akılda yer ediyor. Bu sebeple tek tek hepsinden bahsedip yazıyı uzatmayalım. Yine de Plasebo Etkisi’nden bahsetmeden geçmek olmaz.

Dizin yan bağları için başarılı bir şekilde ameliyat edilen ve iyileşen hastalar hayal edelim. Aynı dertten muzdarip başka hastaları da ameliyat ediyormuş gibi ameliyathaneye aldığımızı ve sadece ameliyat izi oluşturmak için bir kes-dik prosedürü uyguladığımızı düşünelim. Ameliyat olduğuna inandırılan hasta bir anda iyileşiyor.

Şimdi bu gerçeği pazarlama stratejileri ile birleştirip ilaç üreten şirketler düşünün. 
Bu tarz konulara ilgili duyan insanlar için çok önemli bir kitap olduğu kesin. Benim gibi bu konuların varlığından bile haberi olmayanlar için ise önemli bir fırsat. Çünkü kime sorarsanız sorun, çok zekidir, akıllıdır, bitirimdir ve kimse onu kandıramaz. Mark Twain’in ünlü bir sözü var “insanları kandırmak, kandırılmış olduklarına inandırmaktan daha kolaydır”.

Önemli bir not: Kitap bağımlılık yapıyor, bunun farkında olmak da fayda var çünkü okumaya devam etmek için işlerinizi erteliyorsunuz.

Yorumlar

Toplam 2 yorum yapılmış.
Bu yorumişteşimdisı..tarafından 21.11.2014 18:38:05 tarihinde yapıldı.

ne zamır beni etkileyecek bir kitap arıyordum. sağ ol coo

Bu yorumAşkartarafından 28.11.2014 22:38:28 tarihinde yapıldı.

Ne demek coni..
için çalkalanacak okurken dikkat !!

Sende yorum yaz!

      sizi hatırlayalım mı?

© 2014 ibrahimaskar.com