Ana Sayfa Blog Yazı detayları
KÜÇÜK PRENS
Bu yazı İbrahim Aşkar tarafından 27.7.2015 18:42:36 tarihinde yazıldı.
Okumaya üşenmişim herhalde yıllardır, ne özel bir kitapmış Küçük Prens. Çocukluğunda çoğu insan okumuş, keşke herkes büyüyünce de okusa çünkü okuruna bir yaşam felsefesi sunuyor. Kitabın yazarı da, kahramanları da ilginç. Hem çok masalsı hem de çok gerçekçi bir anlatımı olan kitabın yazarı “Antoine de Saint-Exupéry” bir pilot.

Şu anki kısa halinden önce kitap 1000 sayfa civarındaymış. “Mükemmelliğe, yazıya eklenecek hiçbir şey kalmadığında değil, yazıdan çıkarılacak hiçbir şey kalmadığında ulaşılır.” diyerek yazar kitabı bugünkü kısa haline getirmiş. Kitaptaki çizimler de yazarın kendisine ait suluboya çizimlermiş.

Kitapta bahsi geçen çöl ise Saint-Exupéry’nin 1935’te bir uçuşu sırasında düştüğü ve bir şekilde kurtulmayı başardığı Sahra Çölü’ymüş. 1944 yılındaki bir uçuşu sonrasında kendisinden bir daha haber alınamıyor. 1998 yılında Marsilyalı bir balıkçı yazarın bilekliğini buluyor, 2004 yılında yine Marsilya kıyılarında uçağının enkazı bulunuyor.

--

Kitapta, ciddiye alabilenler için önemli mesajlar var. Kendimce beğendiklerimi aşağıda sıralıyorum.

"Eğer kelebekleri tanımak istiyorsak bir kaç tırtıla katlanmak gerekir."

"Çölü güzelleştiren bir yerlerde bir kuyu saklıyor olmasıdır."

"Sana ait olanı bu kadar önemli yapan, onun için harcadığın zamandır."

"Sadece çocuklar ne aradıklarını biliyorlar."

"İnsanlarla birlikteyken de yalnız kalınır."

--

Biraz daha ileri gidersek, günümüz sosyal düzeni ve hatta Türk siyaseti için bile yapıcı eleştiriler içerdiği söylenebilir kitabın. Bazı bölümlerini okurken hınzır karşılaştırmalar yaptım.

Bakmak başkadır, görmek başka.Kendini yargılayabilmeyi öğren.Kibirden uzak dur.Kendi varlığını gereğinden fazla ciddiye alma.Eğlenceye vakit ayırabil.Gerektiğinde sevdiklerinin gitmesine izin verebil.Etiketler: küçük prens Bookmark and Share
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış.


İlk siz yorum yapın!

      sizi hatırlayalım mı?

© 2014 ibrahimaskar.com