Ana Sayfa Blog Yazı detayları
"Hafize Ana ve Yaşar Usta Üstüne:
Bu yazı Cihan Özkan tarafından 17.01.2017 07:09:09 tarihinde yazıldı.
Antiemperyalist Yeşilçam Arketipleri ve Geleneksel Kız Tavlama Taktikleri" "Ben ninemi yalnızlık sanmıştım bir keresinde" diyor Hasan Ali Toptaş. Ben de anneannemi bayramlarda baklava-börek, dedemi mesai saatlerinde orak-çekiç. Hala da hayatta yorulup takozlayınca bir durulup çakozlamak için gidip onlarda birkaç tur yatar uyuruz ailecek.

Geçen yine gittim. Ufak bir bahçeleri var. Bir yanda ben göz kepenklerim kapalı uzanıyorum, avlamadan rutin sineklerle söyleşiyorum. Bir yanda dedem oturmuş: Radyo, çay, sigara. Enteresan icatları var dedemin. Mesela, bahçedeki koltuğunun kolçağı yok. Kendisine tavandan zembille inen ipli bir kolçak yapmış! Evrim insanı; pratik vesselam.

Neyse, dedem o gün bahçede birden seslendi içerideki anneanneme: "Hanım, hanım, koş!" Kafayı kaldırıp baktım ne oldu diye. Bahçeye asılı çamaşırları işaret etti: "Şunları toplayalım yav, çiçekleri göremiyorum!"

Anneannemin akşam açan gece sefaları var. Çamaşırlar dedemin manzarasını kapatınca dertlenmiş. Velhasıl çamaşırlar toplandı, çiçekler açtı, ben yine uzandım. Anneannem de içeriye girdi tekrar, mutfağa gitti.
Mutfağın penceresi de bahçeye bakıyor.

Dedem birden yine hallendi: "Hanım, hanım!" Yine kaldırdım kafayı bu sefer ne isteyecek diye.
Anneannem mutfağın penceresinden bahçeye baktı. Dedem de iltifata noktayı koydu marifetle:
"Pencerenin önündekileri de çekelim! Seni göremiyorum!"
"Vay vay," dedim içimden, "Ambargo Hasan işini biliyor!" Dedemin lafıdır: "Kafanda bitireceksin!"

Ne demiş şair: "Sevmek mübalağa sanatıdır, abartın."

Dolayısıyla, ben de geldim aşka, tribün marşını girdim havaya: "Haydi gel benimle ol! Ordaki sevgililer..! Uzanıp yüreeeeğğğiiiminnn...!!!"

Neden sonra iki seksen kendime kendim uzandım hayal meyal yekten. Anneannemim lafıdır: "İki dönüm bostan, yan gel Osman!"

Eee! Sen de yakma Cihan, yanma cihan!

Etiketler: Bookmark and Share
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış.


İlk siz yorum yapın!

      sizi hatırlayalım mı?

© 2014 ibrahimaskar.com