Ana Sayfa Blog Yazı detayları
Hayatımın Şarkısı
Bu yazı İbrahim Aşkar tarafından 31.1.2017 11:55:12 tarihinde yazıldı.
“Harika bir film, kesin izlemeli” gibi cümleler kurmaya gerek yok. Görsel olarak orta düzeyin biraz üzerinde bir film. Sahne geçişlerinde zaman zaman gariplikler mevcut. Bazı oyunculuklar ise hem çok yetersiz hem zorlama.

İşitsel olaraksa bana göre çok etkili. Fransa’da gişe rekorları kırdığına göre belli ki Fransız yerel yapısını iyi işlemişler.

Ana karakter Paula, hayaller kurabilen fakat çiftlik sahibi anne babasına yardımcı olmak zorunda olması sebebi ile okula bile güç bela gidebilen 16 yaşında genç bir kız. Aile ilginç çünkü Paula dışında herkes sağır. Bu durum ailenin dış dünya iletişimini Paula’nın üstüne yıkmış.

Okulda müzik öğretmeni bir şekilde Paula’nın soprano sesini keşfediyor ve onu Paris’teki ünlü bir okulun seçmelerine katılması için yüreklendiriyor. Şarkı söylemenin bir anda tutku haline gelmesi, Paula'yı da artık çok önemli bir kararın da eşiğine getiriyor; hayatına çok sevdiği ailesi ile devam mı edecek yoksa onlardan ayrılıp hayallerinin peşinden Paris’e mi gidecek?

Hikaye buraya kadar çok sıradışı değil gibi. Seçmelerde söylediği şarkı ise çok isabetli, çok içli, çok yüklü. Bence film, sırf bu şarkı için çekilmiş bile olabilir. Tam 10 film gücünde bir şarkı.Fransızca’nın büyüleyici bir tarafı da var tabi. Her nasılsa bizlerde Fransızca’nın asil bir algısı var. Küfür de edilse kulağa hoş gelebiliyor.

Bu yazıya hiç yorum yapılmamış.


İlk siz yorum yapın!

      sizi hatırlayalım mı?

© 2014 ibrahimaskar.com