Ana Sayfa Blog SAHNE/REPLÄ°K (18)
Hayatımın Şarkısı
 İbrahim Aşkar tarafından 31.1.2017 11:55:12 tarihinde yazıldı.

“Harika bir film, kesin izlemeli” gibi cümleler kurmaya gerek yok. Görsel olarak orta düzeyin biraz üzerinde bir film. Sahne geçişlerinde zaman zaman gariplikler mevcut. Bazı oyunculuklar ise hem çok yetersiz hem zorlama.

İşitsel olaraksa bana göre çok etkili. Fransa’da gişe rekorları kırdığına göre belli ki Fransız yerel yapısını iyi işlemişler.

Ana karakter Paula, hayaller kurabilen fakat çiftlik sahibi anne babasına yardımcı olmak zorunda olması sebebi ile okula bile güç bela gidebilen 16 yaşında genç bir kız. Aile ilginç çünkü Paula dışında herkes sağır. Bu durum ailenin dış dünya iletişimini Paula’nın üstüne yıkmış.

Okulda müzik öğretmeni bir şekilde Paula’nın soprano sesini keşfediyor ve onu Paris’teki ünlü bir okulun seçmelerine katılması için yüreklendiriyor. Şarkı söylemenin bir anda tutku haline gelmesi, Paula'yı da artık çok önemli bir karar...

St. Vincent
 İbrahim Aşkar tarafından 12.1.2015 21:58:02 tarihinde yazıldı.

2014 te izlediğim en komik film basit bir Amerikan bağımsız filmi; Sn. Vincent. Çok tanıdık bir hikayesi var. Aksi, huysuz, alkolik, kumarbaz pis bir adamın minik bir çocukla gelişen ilişkileri üzerine kurulu alışılagelmiş bir senaryo. İkili arasında gelişen hemen her sahne önceden tahmin edilebilir boyutta ilerliyor Filmi güzel yapan şey ise hem Vincent’ın, hem de küçük Oliver’ın oyunculukları.Vincent rolü zaten Bill Murray için yazılmış gibi duruyor Bütün o sevimsiz halleri gözümüze sokulmasına rağmen Murray’nin doğallığı ve tatlı sert komedisi izleyenin sempatisini kazanıyor.Benzer şekilde Oliver’ın saf ve hayata keşif hevesi ile bakan gözleri de bu sempatiyi artırıyor. 

İlk filmi olmasına rağmen Theodore Melfi’nin hakkı verilm...

Kız Kardeşimin Hikayesi
 İbrahim Aşkar tarafından 24.6.2014 17:23:06 tarihinde yazıldı.

Duygusal sömürü, filmlerde genelde yapmacık bir şekilde işlenir fakat iyi oyunculuk ile konu güzelce kurgulanırsa işler değişiyor. Kız Kardeşimin Hikayesi, konusu itibari ile ilginç bir film. Kanser tedavisi gören genç bir kızı, kız kardeşinin (Abigail Breslin) gözünden anlatıyor. Ailenin diğer fertlerine haksızlık yapılmıyor olması da güzel. Filmin akışı filmdeki tüm karakterlerin iç sesini izleyiciye aktarıyor.Genelde romantik komedi ağırlıklı filmlerde izlediğimiz Cameron Diaz, bu kez oyunculuğunu konuşturuyor. Abigail Breslin de döktürüyor, büyümeden önceki son halleri. 11 yaşına gelen bir çocuğu canlandırdığı filmde Anna, anne babası ta...

© 2014 ibrahimaskar.com