Ana Sayfa Blog GEZMECEEE (8)
COMPETUS KEŞİF KONVOYU
 İbrahim Aşkar tarafından 19.09.2014 18:42:30 tarihinde yazıldı.Competus konvoyu ile Tiflis dağlarını keşfe çıktık. Çok gördük, çok gezdik, dağlardan bayırlardan dere tepe düz gittik. Rehberimizin çok donanımlı olması vesilesi ile bizlerde bilgi dağarcığımızı genişletmiş olduk. Örneğin aşağıdaki anıt, Rusya tarafından yaptırılmış bir özgürlük anıtı. Sağ taraftaki figürler Rusya, sol taraftaki figürler de Gürcistan ile ilgili anlatılar içermekte. Her iki milletin de gündelik yaşamı ile ilgili temaların işlendiği anıtın kendisi ayrı güzel, manzarası ayrı güzel.Gürcistan ile ilgili en çok ilgimi çeken konu kendine ...

Avrupa Köyleri
 İbrahim Aşkar tarafından 12.06.2014 16:45:13 tarihinde yazıldı.

Earthtraveling.com çok hoş bir gezi sitesi, zaman zaman editörlerin bir araya gelerek oluşturdukları güzel gezi listeleri yayınlanıyor. Avrupa için en güzel 10 köyü yayınlamışlar. (Bana göre biraz eksik olmuş, İtalya’dan Alberobello ilk 3’te olmalı idi).

Yine de bahsi geçen köylerin hakkını yemeyelim çünkü hepsi de aklıma “Allahım buralarda yaşayan insanlar neden ölsün ki?” gibi absurd sorular getiriyor. Fotoğraflarda zamanın hışmına uğramamış gibi duran bu güzel köyleri en azından internet üzerinden tek tek incelemek istedim.

1. REINE, NORVEÇ 


Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyinde bulunan bir balıkçı köyü olan Reine, birçok kere Norveç’in en güzel köyü seçilmiş. Nehir, Yeşillik ve güleryüzlü insanlar üçlüsü tamamlanınca, insanın burnuna cennet kokuları geliyor.

Alberobello
 İbrahim Aşkar tarafından 6.02.2014 18:44:07 tarihinde yazıldı.

Büyük şehirler gezmek her zaman güzeldir fakat bir kasabayı gezmenin ve orada 1 hafta geçirmenin bu kadar güzel olabileceğini hiç düşünmemiştim. Kemençe sanatçımız ile dalga geçtiğimizi hatırlıyorum, “yine bizi dandik bir yerlere götürüyorsun değil mi?”

2007 yılında İstanbul Beykoz Belediyesi ile İtalya, Bari, Alberobello’da düzenlenen Uluslararası Halk Oyunları Festivaline katılmıştık. İtalya’nın güney ucunda bulunan Bari’ye bağlı küçük kasaba eşsiz mimarisi sebebi ile 1996′da UNESCO Dünya Mirası listesine alınmış.Dünya mirası listesine alınmasının sebebini kasabaya varınca kendi gözlerimizle gördük, TRULLİ ismi verilmiş olan yığma taştan harç kullanılmadan inşa edilen konik çatılı evler.Bu evler sadece İtalya’nın Puglia (Apulia) bölgesine özgüymüş.

© 2014 ibrahimaskar.com