Ana Sayfa Blog KÄ°TAP (7)
KÜÇÜK PRENS
 İbrahim Aşkar tarafından 27.07.2015 18:42:36 tarihinde yazıldı.

Okumaya üşenmişim herhalde yıllardır, ne özel bir kitapmış Küçük Prens. Çocukluğunda çoğu insan okumuş, keşke herkes büyüyünce de okusa çünkü okuruna bir yaşam felsefesi sunuyor. Kitabın yazarı da, kahramanları da ilginç. Hem çok masalsı hem de çok gerçekçi bir anlatımı olan kitabın yazarı “Antoine de Saint-Exupéry” bir pilot.

Şu anki kısa halinden önce kitap 1000 sayfa civarındaymış. “Mükemmelliğe, yazıya eklenecek hiçbir şey kalmadığında değil, yazıdan çıkarılacak hiçbir şey kalmadığında ulaşılır.” diyerek yazar kitabı bugünkü kısa haline getirmiş. Kitaptaki çizimler de yazarın kendisine ait suluboya çizimlermiş.

Kitapta bahsi geçen çöl ise Saint-Exupéry’nin 1935’te bir uçuşu sırasında düştüğü ve bir şekilde kurtulmayı başardığı Sahra Çölü’ymüş. 1944 yılındaki bir uçuşu sonrasında kendisinden bir daha haber alınamıyor. 1998 yılında Marsilyalı bir balıkçı yazarın b...

AKILDIŞI AMA ÖNGÖRÜLEBİLİR
 İbrahim Aşkar tarafından 19.11.2014 07:58:52 tarihinde yazıldı.

Dan Ariely’nin TED’de çok ilgi çekici sunumları var. Aşağıdaki sunumsa “Akıldışı Ama Öngörüleribilir” kitabının özeti niteliğinde.Dan Ariely, Duke Üniversitesinde psikoloji ve davranışsal iktisat profesörü. Davranışsal iktisat için yığınla teorik ve pratik tanımlar yapılmış. Benim anladığım ise insan doğasına göre piyasa politikaları geliştirmek. Özetle, ürün satabilmek için insanların akıldışı davranışlarını onlara fark ettirmeden kullanmak.

Kitapta insanoğlunun akıldışı davranışları üzerine yapılan deneyler, çalışmalar anlatılıyor. İlk etapta “karmaşık bir kitap beni bekliyor” endişesi var ama okudukça hiç de öyle olmadığını fark ediyorsunuz. Çok yalın, akıcı bir anlatımı var ve genelde gündelik yaşam konu edildiği için anlaşılması g...

Bak Hala Çok Güzelsin
 İbrahim Aşkar tarafından 14.01.2014 19:54:39 tarihinde yazıldı.Onur Caymaz'ın şiirlerinde en çok “hüzün hissi” var. Bütün insan hallerini bir şekilde hüzne bağlayabiliyor, “kızgınlık hüznü”, “ yas hüznü”, “acelecilik hüznü”, “ev hüznü”, “yol hüznü”, hatta “mutluluk hüznü”.

Şiirlerinin bazen hemen başında, bazen en olmadık bir yerinde bazen de en sonunda, “hayatın biz yokken bile akıp gittiğini” hissettiriyor. Belki şairlerin bir görevi de budur, hayatın altına küçük notlar düşmek.

Bunu yaparken de özel hayatını bir bağlaç olarak kullanabilmesi benim açımdan ilgi çekici bir durum. Her anını bir şiire dönüştürebilecek bilinçte olmak, bunu yapabilmeyi ömrümce hayal ettim.

YAN YANA
...
yalnızlığa durup durup kayan bir ayağım
diğeri tümden batmış duruyor aşkın çukuruna
sen yanımda olsan da hepten batsam...

© 2014 ibrahimaskar.com