Ana Sayfa Blog DENEME TAHTASI (10)
Ervah-ı Ezelde
 İbrahim Aşkar tarafından 21.9.2017 12:03:23 tarihinde yazıldı.

Sevgili dostum,

İnsanın ömründe çok özel anlar birikiyor. O anların hatırına yeni yeni anların peşine düşüyoruz. Çok kıymetli bir tavır bu.

Ben mesela, gönlümü hoş eden bir dize yakaladığımda çok mutlu oluyorum. Bir sonraki için yüreklendiriyor beni. Yavru bir ceylanın doğumunu izlemek gibi bir şey bu, tebessüm ettiriyor. İlgi uyandırıyor, dünyadaki varlığım ile ilgili ipuçları veriyor bana.

“Ne güzel dökmek şiirle içini” diyor şair.
Kitapları andıran bir dize, bütün bir ömrün özetini sırtında taşır gibi; alnından öpesim geliyor çocukluğumu.

Öyle tuhaf bir serüven ki, yürüdükçe bizden biri oluyor ayaklarımızın altındaki yol. Hangi deha yanıt bulabilir yerçekimine? Bir elmanın serbest düşüşü ile açıklayamayız Gülperi’yi.

Sevgili dostum,

Ervah-ı Ezelde’yi dinlerken hep seni düşünüyorum, bil isterim.

<...

Asal Umut
 İbrahim Aşkar tarafından 18.2.2015 01:32:23 tarihinde yazıldı.

Umut, kendine mağlup olmasıdır insanın, kendi sahasında. Bunu söylerken; Memed Koz'un İlhan İrem sevgisi kadar samimi olduğumu farkettim. Bütün o hacimli gecelerden dem, kül rengi hecelerden nem alır; devinir dizeler acem kılıcı gibi. Bilinir, bilenir, bölünür şiir. Başlasan bitmez, sokulsan; uçsuz kucaksız bir anne.

'Kuruyor beni bir saat tamircisi'

İklimleri bitki örtüsünden önce hatırlamak bence günah. Esma Koç şiirlerindeki zerafetin sebebi belki de budur. Aynı mantıkla vakitsiz şerit değiştirmek de günah olmalı. “Bu durumu daha özel bir benzetme ile açıklamak isterdim” diye hiç geçirdim ya şimdi, düzeneğin tetiğine basmış gibi oldum. Kısa ve köz olmalı.

'Yüzüme bakıp bakıp, önüne dönüyor dünya'

En güzel sözcükler her şey dahil sözcüklerdir. En güzel harfler de açık büfe harfler. “Solcu...

Asal Otel
 İbrahim Aşkar tarafından 9.2.2015 00:51:31 tarihinde yazıldı.

Sevinçten uyuyamıyorum Elif. Çok az tabiat olayı var beni bu geceden alıkoyabilecek. Henüz keşfedilmemiş bir gökyüzü hayal et, bakmaya kıyabilir mi insan? . Kuzey ışıklarını ilk gördüğümüzde ne demiştin anımsa; “Uzak mı, gidelim mi hemen?”. Gidelim tabi, şu duvar kuzey kutbu olsun. Yağabilecek en güzel yağmuru izledim bugün. İki kişilikti. Üç beş damlanın lafı olmuyordu camda. Ödüllü bir kısa film izliyor gibiydik. Yanımda zamanı durdurabilen bir hanımefendi oturuyordu. Varlığıyla kasvetini çözüyordu sokakların.Allah kimseyi sevda ile sınamasın Elif, O'na sarılmak bana senin gülüşen yüzünü anımsattı. Hislerimin hepsinden bir kuş yaptım, bıraktım göğe. Kafesim de kafesim dedi h...

© 2014 ibrahimaskar.com